Ödemelerini aksatan borçluları seks yapmaya zorlayan tefeci çökertildi

T24 Dış Haberler

İngiltere’de yaşayan 4 çocuk annesi Sarah Smith, bir zamanlar borç aldığı aile dostunun, zamanla kendisini seks yapmaya zorlayan bir tefeciye dönüştüğünü söyledi. 

Daha sonra aynı kişi tarafından kendisi gibi mağdur edilen insanlara ulaştığını belirten Smith, ülke çapında seks yapmaya zorlanan birçok borçlu mağdurun intiharın eşiğine geldiğini ifade etti. 

Sarah’ın ardından şiddetle tehdit edildiklerini söyleyen birçok borçlu, kendi sömürü, şiddet ve şantajla dolu hikayelerini paylaştı. 

Sarah’ın eşi Anthony, “Yaklaşık 10 bin sterlinlik bir borç aldık. Ancak pandemi vurunca ödeyemedik ve bazı sağlık sorunları da yaşamaya başladık. Borcun faiziyle birlikte yaklaşık yüzde 70’ini ödememe rağmen, 14 yaşındaki kızımızın önünde eşimden seksi sütyen, iç çamaşırı ve buna benzer şeyler giymesini istedi. Eğer ona cinsel yardımda bulunursak, bunun paranın bir miktarlık kısmını karşılayacağını söyledi” diye konuştu. 

“Fuhuş tek çıkış yolu gibi görünüyordu”

Sarah’ın ardından 28 yaşındaki sağlık görevlisi Paula da seks talebinde bulunan tefeciden şikayetçi oldu. 

Paula, “Borç verenle işyerindeki bir arkadaşım aracılığıyla tanıştım ve sadece 100 sterlinlik bir borç aldım. Miktar her hafta ikiye katlandı. Bir hafta sonra ise üç katına çıktı. Kısa zamanda 3 bin sterline dayandı. Ailemle iletişime geçerek borcum olduğunu söyledi. Başka yakınlarıma da ulaşabilir korkusuyla sosyal medya hesaplarımı kapattım. Beni korkutmak için iş yerime geldi. Sürekli seks talebiyle rahatsız edldim. Fuhuş tek çıkış yolu gibi görünüyordu” dedi. 
 
Tefecilerin izini süren yetkililer, uzun bir araştırmanın sonucunda çetenin çökertildiğini duyurdu. 

İstatistikler, İngiltere’de borç alanların yüzde 31’inin intiharı düşündüğünü veya intihara teşebbüs ettiğini, 10 kişiden üçünün ise borç verenler tarafından tehdit edildiğini veya saldırıya uğradığını ortaya koydu. 

İstatistik uzmanı Catherine Wohlers şunları söyledi: “Geçen yıl yardım ettiğimiz kadın borçluların yüzde 9’una borçlarını cinsel yardımlarla kapatabilecekleri söylenmiş. Geçen yıl yardım ettiğimiz en genç borçlu 19, en yaşlısı ise 91 yaşındaydı. Çoğu mali krizdeki aileler veya çok düşük gelirli insanlardı. Büyük bir kısmı barınma ve yiyecek gibi temel yaşam maliyetlerini karşılamaya çalışıyordu” 

Açıklamalar, İngiltere’nin en şiddetli tefecilerinden birinin bu ay adam kaçırma ve yasa dışı borç verme suçlarından 7 yıl hapis cezasına çarptırılmasının ardından geldi.

35 yaşındaki tefeci Richard Dawson, borçluyu arabasının bagajına koyduğu ve ödeme yapması için onu bir bankamatiğe götürdüğü esnada yakalandı. 

Soruşturmalar sonucunda, aralarında ülkenin en yaşlısı olan 83 yaşındaki bir tefecinin de bulunduğu çok sayıda tefeci hapis cezasına çarptırıldı. 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir